1. LETENKA

Ako sa dostať na Bali, ktorá letecká spoločnosť je najvýhodnejšia?

Určite použite vyhľadávač na najlacnejšie letenky – zadávať treba letisko BALI/DENPASAR. Môj najobľúbenejší spoj aj s relatívne najkratším časom cestovania je Qatar Airways spojenie Vienna – Doha – Denpasar. Táto letecká spoločnosť ponúka často akcie na letenky a pribaliť si môžete až 30kg batožiny v triede Economy, čo je výhoda hlavne pri ceste naspať domov, pokiaľ ste shoppoholic ako ja. Časovo podobné spojenie je cez Dubaj s Emirates. Predtým, ako Qatar a Emirates otvorili lety na Bali, mojou obľúbenou spoločnosťou bola China Airlines v spojení Vienna – Taipei – Denpasar, či KLM, kde je tých prestupov pomerne viac: Vienna – Amsterdam – Kuala Lumpur (medzipristátie, ktoré často neuvádzajú na letenke) – Denpasar. Letela som už aj viacerými krkolomnými spojmi v rámci šetrenia peňazí, no rozhodne nie v rámci šetrenia času. Pokiaľ zoženiete lacnejšiu verziu do Singapúru, Kuala Lumpur či napr. Jakarty a z tejto destinácie zvolíte nízkonákladovú leteckú spoločnosť, dávajte si pozor pri ceste domov. Čas na prestup si naplánujte na min. 5-6h… 80% letov nízkonákladových spoločností má z Bali meškanie a v zmuvných podmienkach, s ktorými musíte pri kúpe letenky súhlasiť, majú napísané, že majú nárok meškať až do 4. hodín bez náhrady škody. Keď pripočítate čas na vyzdvihnutie kufrov, spravenie nového check-inu a prejdenie výstupných a vstupných pasových kontrol, bezpečnostných kontrol a poprípade zmenu terminálu, je vysoká možnosť, že nemusíte let do Európy stihnúť. Kúpa novej jednosmernej letenky je finančne náročná a cesta navyše veľmi únavná.

POZOR! V prípade, že plánujete váš pobyt tak, že nič neplánujete a chcete priletieť s jednosmernou letenkou, dávajte pozor. Letecké spoločnosti sú oprávnené neumožniť vám check-in na palubu lietadla. Cesta do Indonézie je podmienená preukázaním sa dokladom o plánovanom vycestovaní, čiže spätnou letenkou, alebo akoukoľvek inou letenkou do iného štátu ako Indonézie.

2. VÍZA

Občania Slovenskej Republiky, ktorí cestujú do Indonézie a ich pobyt sa predpokladá na menej ako 30 dní, nepotrebujú víza. V prípade, že dopredu viete, že váš pobyt bude dlhší ako 30 dní, máte 2 možnosti, ako si zaobstarať víza potrebné na pobyt v Indonézii. V prípade, že vstúpite do Indonézie s touto možnosťou bezvízového styku a na Bali sa vám tak zapáči, že budete chcieť ostať dlhšie, v žiadnom prípade nemôžete ostať v na území republiky dlhšie ako 30 dní. Jediná legálna možnosť, ako si predĺžiť pobyt, je zakúpiť si letenku kamkoľvek v okolí, isť čo i len na jednodňový výlet kamkoľvek mimo územia Indonézie a následne sa opäť vrátiť. Pobyt bez platných víz v Indonézii je trestný čin a pri výstupe z republiky za prvé dni zaplatíte pokutu 300.000 IDR (cca 20€) za každý deň bez víz, v prípade dlhodobého pobytu bez víz vám hrozí okrem pokuty aj zápis do pasu a v budúcnosti zákaz vstupu na územie Indonézie, či dokonca až väzenie.

KÚPA VÍZ NA LETISKU UŽ NA BALI – táto možnosť sa dá aplikovať iba v prípade, že dopredu viete, že váš pobyt bude dlhší ako 30 dní, avšak zároveň bude trvať kratšie ako 60 dní.

Postup je nasledovný: po pristátí v Indonézii si priamo na letisku za poplatok 35 € zakúpite tzv. Visa on Arival, ktoré vám nalepia do pasu. Tieto víza sa vydávajú na dobu 30 dní, čiže cca týždeň pred vypršaním musíte požiadať imigračný úrad o ich predĺženie na ďalších 30 dní. Za tento úkon zaplatíte agentúre 700.000 IDR (cca 50 €) a okrem toho vás to bude stáť ešte jeden výlet na imigračný úrad. V prípade, že však máte dostatok času pred svojou plánovanou cestou, bude pre vás finančne prijateľnejšia druhá možnosť, kde nemusíte na Bali následne zháňať agentúru a podstúpiť návštevu imigračného úradu.

KÚPA VÍZ NA INDONÉZSKEJ AMBASÁDE, RESP. V BRATISLAVE – táto možnosť je jediná v prípade, že svoj pobyt plánujete na viac ako 60 dní, ale z finančného hľadiska sa viac oplatí aj pri pobytoch od 30-60 dní. Tzv. Social Visa sa vydávaju na 60 dní pobytu. Rozdielom medzi Visa on Arival (príklad vyššie) a Social Visa je, že tieto sa dajú dodatočne na imigračnom úrade predĺžiť až 4x po 30 dní, čiže spolu až na dobu 6 mesiacov pobytu. POZOR! Tieto víza neslúžia k opakovanému vstupu, čiže ak počas pobytu z akéhokoľvek dôvodu opustíte Indonéziu, tieto víza okamžite strácajú platnosť, a aj keď ste nevyčerpali celých 60 dní pobytu. Slúžia len k jednorázovému vstupu do Indonézie.

Ako žiadať o „Social Visa“ na ambasáde? Na stránke www.indonesia.sk si nájdete formulár na žiadosť o víza, ktorý vyplnený spolu s fotografiou, vytlačenou letenkou a potvrdení o vklade poplatku 50 € na bankový účet ambasády prinesiete v úradných hodinách na konzulát spolu s vaším pasom – pozor, ten musí byť platný ešte minimálne 6 mesiacov pri vstupe do Indonézie. Podľa zaneprázdnenia pracovníkov ambasády si na svoj pas s platnými vízami na 60 dní počkáte od 1-3 pracovných dní, ale podľa mojich vlastných skúseností, ak ste nie z Bratislavy a meriate tento výlet do hlavného mesta len kvôli tejto úradnej veci, určite sa ohláste dopredu a dohodnite si termín tak, aby vám pas s vízami vydali ešte v rovnaký deň. Pracovníci ambasády sú veľmi ústretoví.

3. CESTOVANIE NA „VLASTNÚ PÄSŤ“ ALEBO S CESTOVNOU KANCELÁRIOU?

V dnešnej dobe nájdete mnoho pobytov ponúkaných cestovnými kanceláriami za výhodné ceny. Vždy, keď sa však na tieto pobyty pozriem, sa mi s hrôzou otvoria oči! Super výhodná cena 10-dňového pobytu na Bali spolu s raňajkami, ale kde? KUTA! Kuta je rozhodne miesto, kde nechcete stráviť svoju vysnívanú dovolenku… Nechcem túto Austrálčanmi, párty milujúcimi luďmi obľúbenú destináciu ohovárať, ale pokiaľ idete na Bali prvýkrát, moje odporúčanie je Kute sa vyhnúť a ak sa už z akéhokoľvek dôvodu do tejto oblasti rozhodnete zájsť, určite treba byť opatrný a dôkladne dbať na bezpečnosť svojich osobných vecí…

Ale odbočila som od témy, čiže moja odpoveď znie: Bali je rozhodne destinácia, ktorú treba preskúmať zo všetkých strán bez pomoci cestovnej kancelárie.

4. KDE JE NAJLEPŠIE UBYTOVAŤ SA?

Ak ste ešte na Bali nikdy neboli, pripravte sa na to, že dovolenka tu sa nemusí do detailu dopredu plánovať. Všetko sa rozhodne tu na mieste, podľa toho, kde sa vám bude páčiť, čo budete chcieť vidieť a zažiť a samozrejme aj podľa počasia. Preto najlepšie je zajednať si ubytovanie na prvé dni pobytu v oblasti nie ďaleko od letiska. Ja odporúčam Seminyak, na také to prvé zoznámenie sa s Bali. Odtiaľto sa môžete vydať preskúmať zvyšok ostrova, poprípade priľahlé ostrovy ako Nusa Lembongan, Nusa Penida či Gili Islands alebo Lombok. Z prímorských oblastí si vyberte spomedzi Canggu, Seminyakom a na jednu dve noci oblast Bukit (napr Uluwatu, alebo Balangan). Podľa dĺžky pobytu môžete jednu-dve noci prespať aj v Ubude, čo je vnútrozemie. Oblasti ako Sanur či Nusa Dua nie sú na mojom liste odporúčaní, jednak v danej oblati nezažijete západ slnka a po druhé je tam dosť nuda. Avšak aby som nebola len kritická, Nusa Dua je vhodná na denný výlet na pláž, keďže je to jedna z mála oblastí, kde je oceán pokojnejší a teda sa dá aj plávať. Moja obľúbená pláž je Mengiat Beach, kde je azúrovo modrá voda a svetlý piesok.

Ceny ubytovania sa líšia a sú ozaj pre každého, na Bali nájdete ubytovanie od 10 € na noc po luxusné hotely či vily za niekoľko stovák, či dokonca tísíc eur, ale také príjemné ubytovanie pre dve osoby v izbe s klimatizáciou, vlastnou kúpeľňou s teplou vodou (áno, teplá voda nie je bežná samozrejmosť) a spoločným bazénom a kuchynkou, ktorú zdielate s ostatnými hosťami v útulnej 3 či 4-izbovej vilke, sa dá nájsť za cca 30-45 €, tiež záleží od oblasti.

Pomerne častá otázka na mňa pri hľadaní ubytovania je: „Hľadám vilku na plaži!“ Tu chcem upozorniť, že málokde, a teda v oblasti Seminyak už vôbec nie, sa nachádzajú vilky priamo na pláži. Tu prichádza otázka číslo 2: „Ako ďaleko je pešo na pláž?“ Sem sa dá poskytnúť jasná odpoveď v prípade, že vás nasmerujem na najbližšiu pláž k ubytovaniu, ktoré máte. Avšak Bali nie je dovolenka o celotýždňovom oddychovaní na jednej pláži, preto sa na tento údaj pri výbere ubytovania absolútne nesústreďte.

Častá otázka posledných mesiacov: MÁM SA NA ZAČIATKU ALEBO KU KONCU CESTY UBYTOVAŤ V DENPASARE, ABY SOM MAL BLÍZKO LETISKO?

Odpoveď: rozhodne nie!

Letisko sa síce volá Denpasar, ale geograficky sa nenachádza v meste Denpasar – to je vzdialené až 15km (na Bali cca 45min jazdy autom). Mesto Denpasar je v podstate hlavné mesto Bali, preto sa podľa neho volá aj letisko. Nachádza sa tam všetka administratíva a 99% ľúdí, ktorých tam stretnete, sú domáci obyvatelia. Bežný turista tam nemá čo robiť, v zmysle, že tam ozaj nič zaujímavé nenájdete. V prípade, že chcete byť blízko letiska, zvoľte ako prvú alebo poslednú destináciu Seminyak, ktorý je od letiska vzdialený iba 10km, ale časovo cca 20-30min.

5. AKO SA NAJLEPŠIE NA BALI PREPRAVOVAŤ?

Tu nadviažem na posledné vety predcházajúceho bodu. Keďže Bali nie je o dovolenke „z izby na pláž a späť“, mojim jednoznačným odporúčaním je zapožičanie skútru – s touto požiadavkou sa možete obrátiť na recepciu skoro každého hotela či na majiteľa vilky, kde budete bývať. Cena sa bežne pohybuje okolo 50.000 IDR (cca 3,50 €) na deň, plnú nádrž na pumpe natankujete za 20.000 IDR (1,40 €) a vydrží vám cca 4-5 dní jazdenia, podľa intenzity samozrejme. Tu však upozorňujem! Na Bali je doprava dosť šialená, ale vďaka neustálym zápcham celkom pomalá, čiže čo vám v aute zaberie cca 1,5h, na skútriku zvládnete za cca 40min. POZOR! Ak sa chcete vyhnúť plateniu pokút, zaobstarajte si ešte pred odchodom medzinárodný vodičský preukaz. Za poplatok 7 € vám ho na počkanie vystavia na oddelení dokladov príslušného policajného zboru, nezabudnite si však priniesť so sebou fotografiu. Rovnako kvôli šetreniu na pokutách, ale hlavne kvôli vlastnej bezpečnosti vždy počas jazdy noste helmu – tá sa dá za ozaj smiešne peniaze kúpiť aj nová na každom rohu, cca 150.000-200.000 IDR (10-15 €) ak nechcete používať obnosenú z požičovne. Aj keď nehody na skútroch nebývajú vážne, treba jazdiť radšej opatrne, pomalšie a triezvy! Jazdí sa na opačnej strane než u nás a preto mnoho turistov býva na ceste nesvojich, čo dokáže spôsobiť jemný chaos.

Ak si na skúter netrúfate, použite taxi službu Blue Bird či online aplikácie Uber a GrabTaxi, ktoré vám ukazujú presnú cestu a cenu jazdy. Pri klasických taxíkoch je lepšie jazdiť na taxameter a v prípade, že si taxík len tak zastavíte na ulici a šofér vám odmietne zapnúť taxameter, buď nenastúpte, alebo si dopredu dohodnite fixnú cenu, ktorá by na kratšie vzdialenosti nemala byť väčšia ako 40-50.000 IDR. Pre veľmi populárny motorkový taxík si nainštalujte aplikáciu Go Jek, kde vás jedna jazda výjde na 15.000 IDR (cca 1 €) a nestvrdnete v zápche.

Ak chcete ísť do odľahlejšej oblasti, využite služby auta so šoférom, šofér presne pozná cestu a vy nemusíte hľadať miesto na parkovanie, čo býva často náročné. Takýto výlet vás výjde na 550.000 IDR (35 €) na celý deň.

6. OČKOVANIE

Ja osobne som zaočkovaná iba proti besnote, no mnoho cestujúcich sa dáva očkovať aj proti žltačke. Ak sa však chystáte iba na Bali, táto oblasť je pomerne bezpečná a nákaza je veľmi ojedinelá.

7. LOKÁLNA SIM KARTA

Azda najlepšie investované peniaze počas vášho pobytu – lokálna sim karta. Je to niečo, čo oceníte, hlavne keď sa chystáte jazdiť na skútri. Za poplatok 25.000 IDR za novú sim kartu spoločnosti SIM PATI a 100.000 IDR za 4GB data kreditu, čo spolu robí cca 9 €, budete mať dostatok dát na celú dovolenku. Okrem úžasného benefitu v podobe Google Maps a navigácie, vďaka ktorej sa na Bali nestratíte, budete online na WhatsAppe, na ktorom vám stále ostane slovenské číslo a môžete rovno postovať vaše zážitky na všetky sociálne siete.

8. PENIAZE, HOTOVOSŤ A PLATOBNÉ KARTY

V Indonézii sme všetci milionári!!! Oficiálnou menou je Indonézska rupia (IDR) a 1 € = cca 14 500 IDR, čiže 1 000 000 IDR (jeden milión) = 70 €, pričom najväčšia bankovka je 100 000 IDR (stotisíc) čiže 7 €, poviem vám, niekedy je to pekná kôpka peňazí, doslova plné igelitky haha. Je dobré mať pri sebe hotovosť, pokojne si môžete priniesť so sebou eurá, ktoré sa dajú zameniť v každej autorizovanej zmenárni. Zmenárne treba vyhľadávať také, ktoré sú na hlavných uliciach, nie zastrčené v malých uličkách, ktoré vyzerajú ako normálna predajňa či pobočka banky, zväčša so sklenenými dverami a klimatizáciou, viditeľným displejom s výmenným kurzom a počítačkou peňazí – tú veľmi oceníte pri zamieňaní väčšej hotovosti. Peniaze si však ešte opätovne prepočítajte a nikdy ich už nedávajte z rúk naspäť pracovníkovi zmenárne.

Výber z bankomatu je bezpečný, avšak aj tu platí pravidlo používania bankomatov takých, ktoré sú na verejných priestranstvách, v strážených bankách či vo vnútri 24h obchodov. Tu však treba počítať s denným limitom – vačšina bankomatov vám vydá maximálne 2 milióny rupií (cca 140 €) denne, aj keď je váš limit na karte oveľa väčší. Vo väčšine kamenných obchodov a reštaurácií môžete platiť platobnou kartou, ja používam iba VISA card a nikdy som ešte nemala problém.

Na trhoviskách alebo v malých lokálych stánkoch sa dá platiť len hotovosťou, tu musíte cenu vždy zjednávať – pravidlo je minimálne o 30 až 50%. Slušnosť však káže, že pokiaľ raz zjednávať začnete a obchodník súhlasí s vašou ponukou, vybraný tovar si už musíte zakúpiť.

Táto fotka vznikla, keď sme s Katkou platili zálohu za našu Bali Dream Villu, to bolo radosti počítať všetky tie milióny :-) 

9. ALL INCLUSIVE POBYT, VARENIE SI NA VILKE ALEBO REŠTAURÁCIE?

Bali rozhodne napatrí k destináciám s All Inclusive pobytmi a do dnešného dňa som sa tu dokonca nestretla anilen s plnou penziou. Hotely ponúkajú maximálne raňajky, ale aj v tomto prípade zvážte cenu príplatku za túto službu. Oblasť Seminyak, Canggu ale aj Ubud sú plné moderných, útulných, zdravých aj nezdravých kaviarničiek, ktoré ponúkajú ozaj nesmierne širokú ponuku. Veľmi typické pre Bali sú miesta s tzv. „all day breakfast“, čiže raňajky celý deň. Sladké či slané, zdravé, vegánske alebo pre mäsožravcov, vyberie si ozaj každý, dokonca ľudia trpiaci alergiou na lepok nebudú mať problém vo väčšine reštaurácií. Oplatí sa takéto stravovanie? Všeobecne platí, že stravovať sa v reštauráciách je cenovo dostupnejšie ako si variť vo vlastnej réžii. Potraviny, a teda hlavne tie zahraničné, sú tu pomerne finančne náročné. Avšak keď budete mať na ubytovaní kuchynku, zíde sa vám na ovocie, ktoré kúpite na každom lokálnom trhovisku. POZOR! Aj tu treba zjednávať cenu!

10. JAZYK

Na Bali je úradnný jazyk tzv. Bahasa Indonesia, druhým, ale však nie oficiálnym jazykom, je Balinézština, ktorá sa od Indonézštiny kompletne odlišuje slovníkom. Tretím jazykom je angličtina a dohovoríte sa s ňou takmer na všetkých pre bežného turistu prístuných miestach.

Ak máte jazykovú bariéru, nezúfajte. Väčšina obchodníkov, čašníkov a ľudí pracujúcich s turistami sú zvyknutí, že nie každý je jazykovo zdatný a majú pochopenie aj pre toto. No dnes už takmer v každej časti Bali nájdete služby pokytované Slovákmi či bratmi Čechmi, čo anglicky nehovoriacim turistom uľahčuje pobyt. Samozrejme je pre domácich ľudí príjemné, keď aspoň základné frázy ovládate v ich jazyku, skúste si ich zapamatať a budete mať tiež spomienku:

Ďakujem – Terimakasih

Prosím – Sama Sama

Dobré ráno – Salamat pagi

Vitajte – Salamat datang

Dobrý večer – Salamat malam

Dobrú chuť – Salamat makan

Dovidenia – Sampai jumpa

Vidíme sa zajtra – Sampai jumpa besok

11. AKÁ JE NA BALI ELEKTRICKÁ ZÁSUVKA? 

Rovnaká ako na SR, takže nepotrebujete žiaden adaptér.

12. NÁVŠTEVA PLÁŽÍ

Ako som už spomínala, na Bali treba navštíviť viacero pláží, na väčšine z nich si môžete zapožičať lehátko a slnečník, cena sa pohybuje v závisloti od lokalizácie od 50.000-100.000 IDR (3,50-7 €) za 2 lehátka a jeden slnečník. Určite si na pláž neberte uteráky, ale tzv „sarong“ – ten si zakúpite buď v lokálnych obchodoch alebo priamo na pláži, tiež sa cena pohybuje okolo 50.000 IDR (3,50 €) v závislosti od kvality. Sarong je tenká plážová šatka, ktorú môžete použiť ako podložku na lehátko, šál pri jazde na motorke v chladnejších večeroch, podložku pod zadok na sedadlo motorky v horúcich dňoch, aby ste sa nelepili na kožené sedadlo, či dámy ako plážové šaty.

Keď sa vyberiete na pláž, je dobré si skontrolovať čas prílivu a odlivu – tento sa každý deň o trošku mení a záleží samozrejme od polohy mesiaca a v akú dobu na Bali pricestujete. Dobrá aplikácia na toto je „Magicseaweed“.

foto: pláž Green Bowl na juhu Bali v oblasti Bukit, na tejto pláži nie sú lehátka, preto sa vám sarong zíde ohromne :-)