Viete, ako som zistila, že je ozaj čas napísať tento blog? Keď sa toto leto frekvencia počtu správ na túto tému zvýšila na ozaj neuveriteľné čísla a ja som si uvedomila, že vlastne áno, je celkom logické, že sa ma na to pýtate. S počtom letov 33 za jeden a pol roka s dieťaťom si skromne myslím, že sme niekde na hraniciach rekordov, tých slovenských určite. Čo som tým však chcela povedať, je, že sa určite nechcem vyhlásiť za všemúdru špecialistku na cestovanie s dieťaťom, ale skôr odpovedať na vaše najčastejšie otázky s tým, že mám za ten rok a pol pomerne dosť skúseností z lietania s “infantom”, čiže dieťaťom do 2 rokov. A všetko, čo tu napíšem, som reálne niekoľkokrát zažila. Keďže som nikdy tento blog nejak zámerne dopredu nepripravovala, sú v ňom použité len bežné fotografie z našich ciest.

1. LETENKA PRE INFANTA

Hovorí sa, že infant, čiže dieťa do dvoch rokov, lieta zadarmo, avšak povedzme si úprimne – čo je dnes zadarmo? Cena opäť samozrejme záleží od leteckej spoločnosti a plnej ceny letenky pre dospelého. Avšak napríklad spoločnosť Ryanair má fixnú sadzbu za infanta 25 eur za jednu cestu, čiže pri spiatočnej letenke je to 50 eur. Keď lietame na Bali s Qatarom, tak za Nailu platíme cca 130 eur. Tu upozorňujem, že každé dieťa musí mať vlastný cestovný pas, aj keď letíte iba v rámci Európskej únie, pričom vy ako rodič cestovný pas mať nemusíte – stačí vám občiansky preukaz.

POZOR! Pri mnohých krajinách musí byť cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov pri vstupe. 

2. KOČÍK DO LIETADLA

Takmer každý rodič si berie na cestu s bábätkom kočík a ak ste s kočíkom nikdy neleteli, môžem vás ubezpečiť, že je to úplne jednoduché. 99 % leteckých spoločností kočík nespoplatňuje, a keď ho má zadarmo už aj taký Ryanair, ktorý si účtuje pomaly aj za WC papier v lietadle, tak mi ozaj verte, že je to 99 %.

Dajte si však pozor na tieto mini detaily:

  • koľko-kusový kočík môžete bezplatne umiestniť do lietadla – čo to v preklade znamená? Niektoré letecké spoločnosti povoľujú len 1 ks kočíka, čiže ak máte kočík, ktorý sa dá rozložiť na dve časti (napr. podvozok a vaničku alebo podvozok a športovú časť), môžu vám druhú časť kočíka zaúčtovať. Úprimne, s týmto som sa ani ja ešte nestretla, každá letecká spoločnosť, s ktorou sme išli, mala povolené dve časti kočíka, ale radšej na to upozorňujem.
  • odovzdávaný kočík musí byť kompletne prázdny, ale aj tu vám poradím moju mini vychytávku: keďže sme s Nailou začali cestovať, keď bola ešte úplne mini pidi bábätko, vždy som brávala kočík s hlbokou vaničkou (my máme Cybex Priam), vajíčko do auta a aj Cocona baby hniezdo na spanie. Nie, to hniezdo som nenapratala do kufra – vymyslela som si iný trik, ktorý v podstate všade fungoval a prelietali sme tak krížom krážom celú Európu. Hniezdo som vložila do vaničky kočíka, kde perfektne pasovalo a vaničku som na letisku nechala obaliť bezpečnostnou fóliou. Takto zabelené som to odovzdala na check-ine spolu s našimi kuframi. Na podvozok kočíka som pripevnila Cybex vajíčko s Nailou a prešla s ním všetkými letiskovými kontrolami až ku dverám lietadla, kde som kočík odovzdáva personálu, aby ho mohli uložiť do podpalubia k batožine. V prípade, že máte už väčšie dieťa, ktoré napr. už aj samé chodí, môžete váš kočík odovzdať kompletne celý hneď na check-ine spolu s kuframi a zapožičať si len letiskovú buginu. Tú nájdete takmer na každom letisku, treba si ju len vziať z “kočíkového parkoviska”, ako to môj manžel volá. Je takmer vždy jasne viditeľné, takže by ste to nemali prehliadnuť. Ale keď sa tak zamýšľam, radšej napíšem na každom väčšom letisku, lebo som si nie celkom istá, či práve to bratislavské takéto erárne kočíky má. Ale my sme túto službu zatiaľ využili vo Viedni, Dohe, Ríme aj Singapure.  

Ak si chcete vziať do lietadla 3 ks detského príslušenstva, môže sa stať, že za ten tretí kus zaplatíte extra poplatok. My sme vajíčko brávali vždy napr. do Ríma (Ryanair), kde sme potom jazdili autom. Samozrejme, že autopožičovne majú detské autosedačky, ale sú zväčša pre väčšie deti. My sme leteli, keď mala Naila dva mesiace a vedela som, že by v prenajatej autosedačke bola totálne utopená a nemala by pohodlie a hlavne ani bezpečie. Takže v konečnom dôsledku poplatok za extra detské príslušenstvo bol aj tak menší ako prenájom autosedačky v požičovni. 

Ak máte cestovný ochranný obal na kočík, zoberte si ho. Nízkonákladovky ani chartrové lety vám kočík nikdy nezabalia a asi všetci dobre vieme, ako s batožinou narábajú. Kočík nám krásne do veľkého igelitového vreca zabalili iba v Qatar Airways, čo sú dlhé medzinárodné lety.  Pokiaľ vám kočík nevrátia hneď po vystúpení z lietadla ani s vašimi kuframi, nepanikárte. Treba si ho vyzdvihnúť na výdaji nadrozmernej batožiny. Ak sa pýtate, či sme niekedy kočík zabudli, tak iba raz takmer – už sme boli skoro pri východe z letiskovej haly, keď si hovoríme, že reku nejak málo toho máme :-) haha 

Ak máte kočík tzv. Cabin size – čiže po poskladaní zodpovedá veľkosti príručného kufra – môžete si aj tento vziať so sebou na palubu lietadla. My taký máme, ale dovolili nám ho vziať na palubu iba v Ázii, v Európe nám ho tak či tak vždy pri nástupe do lietadla odobrali a vrátili pri vystupovaní. Ono je to v podstate jedno, samozrejme, že na palube lietadla ten kočík nepotrebujete. Skôr ide o to, že nemusíte po pristátí na kočík zdĺhavo čakať s dieťaťom na rukách a asi aj o tom že vám nepríde dotlčený alebo špinavý, poprípade mokrý ak zrovna prší, lebo aj to sa nám už stalo. 

3. MLIEKO a JEDLO PRE DIEŤA

Tu je veľmi veľký rozdiel, či idete v lietadle krátky hodinový let nízkonákladovou spoločnosťou alebo dlhý zaoceánsky let. Každopádne obe majú niečo spoločné.  Ak cestujete s dieťaťom, môžete si vziať na palubu lietadla tekutiny aj nad 100 ml, ako je bežne určené. Čiže ak máte detskú fľašu s prevarenou vodu, odsaté mlieko alebo už zarobené umelé mlieko, vodu pre dieťa, krém na zadok, alebo detskú výživu, všetko vám počas kontroly povolia zobrať na palubu. Ak letíme dlhý let ako napr. z Bali na Slovensko, samozrejme, že si neberiem litrové termosky s prevarenou vodou na mlieko do lietadla. Počas letu si od letušky kedykoľvek, naozaj kedykoľvek, môžete vypýtať horúcu vodu a zarobiť si umelé mlieko pre dieťa. Ja to vždy na palube lietadla robím tak, že zmiešam horúcu vodu so studenou z fľaše, ktorú majú bežne na pitie pre pasažierov, tak, aby vznikla ideálna teplota (pri 210 ml robievam pomer 9 0ml horúca a zvyšok studená). Sunar mám vopred naporciovaný – mám na to taký kontajner, kde mám presné dávky, takže nemusím tam šaškovať s odmerkou, pretrepem a hotovo. Použitú fľašku umývam na WC, kefkou na fľaše a saponátom pre deti – ten mám odliaty v maličkej cestovnej fľaštičke. 

Na palubu lietadla si môžete vziať akékoľvek jedlo aj pre dieťa. Rovnako opakujem – ak letíte krátkym letom, myslím, že postačia nejaké sušienky, chrumky a ovocie alebo ovocná kapsička, za hodinku-dve vám dieťa od hladu neumrie, pokiaľ mu dáte pred odletom normálne jesť. Treba mať rozhodne po ruke snacky alebo vyššie spomínané mlieko, ktorým ho v prípade plaču dokážete upokojiť. Raz som dostala aj takú otázku, či môžete pri vzlete alebo pristávaní mať dieťa na kolenách a kojiť ho. Ak ešte kojíte, môžete tak urobiť úplne kedykoľvek počas celého letu. A dieťa do dvoch rokov nie že môžete mať na kolenách, ale vy ho tam mať doslova musíte!

Pri dlhších letoch a lepších leteckých spoločnostiach má dieťa na palube dosť kvalitný servis :-) My lietavame s Qatar Airways a Naila vždy dostane hračky, hygienický balíček s plienkami, vlhčenými obrúskami a detskou kozmetikou vrátane zásypu na zadoček. Vždy majú na výber z viacero detských príkrmov v kapsičke, ovocné ale aj zeleninové. Priznám sa, že ja som si tie zeleninové vždy niesla svoje, predsa len som nechcela riskovať, že tie ich Naile nebudú chutiť a ostane mi hladná. Ale ovocné si chodievala pýtať k letuškám už aj sama a dokáže ich počas dlhého letu spucovať aj niekoľko. Na moje veľké prekvapenie v Qatare sme dostali ovocné kapsičky od slovenského výrobcu Ovko. Ak potrebujete váš príkrm ohriať, stačí poprosiť letušku a príkrm vám klasicky v horúcej vode zohrejú. Dieťa do dvoch rokov ešte nemá nárok na detské menu klasického obeda v lietadle, ale odkedy jedáva Naila normálnu stravu a nie len mixovanú, vždy si vyberiem cestoviny a počítam s tým, že mi polovicu odje. Pamätajte, že základom pohodového letu je spokojné dieťa, tak mu v tom lietadle dajte úplne čokoľvek, len aby nezačalo hysterčiť. 

4. BASINET

Basinet je taká tá postieľka pre detičky do dvoch rokov a 11 kg namontovaná na stenu v prednom rade lietadla. Bezplatný nárok na basinet má každé dieťa, ktoré spĺňa už uvedené podmienky a sedíte v prvom rade. Basinet však nehľadajte v nízkonákladových spoločnostiach ani na krátkych letoch v malých lietadlách – majú ich len väčšie lietadlá zväčša na dlhších letoch.  Ak si želáte basinet aj pre svoje dieťa, treba si po zakúpení letenky ihneď zabookovať sedadlá v prednom rade. Niektoré letecké spoločnosti majú online booking nastavený automaticky tak, že keď váš booking leteniek obsahuje aj letenku pre infanta (dieťa do dvoch rokov), tak automaticky máte právo na rezerváciu predných sedadiel a túto možnosť vám ponúkne. Ak ju tam však neuvidíte, treba len jednoducho zatelefonovať na infolinku aerolinky a sedadlá si zarezervovať cez telefón.

Za celý čas, čo my lietame, sme basinet použili iba v Qatar Airways, Singapore Airlines a Thai Airlines – všetky nám predné sedadlá zarezervovali bezplatne. Avšak raz mi písala jedna mamička, že chceli letieť tuším s Lufthansa a za túto rezerváciu chcela letecká spoločnosť poplatok, čiže asi si to treba vopred overiť a možno aj podľa toho vyberať leteckú spoločnosť. Lebo poviem vám, že mať 8 hodín spiace dieťa na rukách počas nočného letu je celkom zaberák. Ak aj dieťa do basinetu umiestnite, treba počítať s tým, že pokiaľ kapitán zapne signalizáciu pripútania sa bezpečnostným pásom v prípade možných turbulencií, musíte dieťa vytiahnuť a mať ho na kolenách. Toto je trošku otravné hlavne v noci, pokiaľ spíte vy aj dieťa a letuška vás príde zobudiť, vy dieťa vytiahnete a o 5 minút to vypnú.

5. PRIORITA

Pokiaľ cestujete s malým dieťaťom, takmer všade na letiskách máte prioritu. Vždy treba sledovať orientačné tabule s označením (osoba s kočíkom) a veľakrát sa vyhnete zdĺhavému čakaniu v rade. Prioritu máte spravidla pri bezpečnostnej detekčnej kontrole, pri nástupe do lietadla, ale aj pri pasovej kontrole v prípade, že cestujete mimo EU.

6. VYBAVENIE LETISKA PRE DETI

Úplne každé letisko, na ktorom som do dnešného dňa bola, má miestnosti na prebaľovanie a kojenie. Poväčšine všade nájdete aj ohrievač na fľašu. Avšak priznávam, že ja si vždy teplú vodu vypýtam v kaviarni. Za celý ten čas sa mi ani raz nestalo, že by ma niekto odmietol. Rovnako treba na letiskách sledovať orientačné tabule a určite nájdete aj detský kútik s hračkami. Ten sa však nemusí nachádzať v blízkosti vašej odletovej brány, preto dajte pozor, aby ste neboli príliš ďaleko a nezmeškali let.

7. ZÁKLADNÁ VÝBAVA

Či už máte pred sebou dlhý niekoľkohodinový let alebo iba hodinku v lietadle, treba vždy počítať s rezervou! Lebo nikdy neviete čo sa môže stať. Lietadlo môže mať meškanie a vy budete čakať už v lietadle na povolenie na odlet- toto môže byť aj hodina-dve, rovnako v prípade že lietadlo nedostane povolenie na pristátie, môžete niekoľko desiatok minút navyše krúžiť nad letiskom. Áno, aj to sa mi už stalo, preto vždy ale vždy počítam s rezervou toho, čo potrebujem pre dieťa v lietadle.

Plienky

Beriem ich veľa! Môže sa roztrhnúť pri obliekaní, alebo môže vaše dieťa zrovna počas letu dostať hnačku. Vôbec sa nemusíte obávať prebaľovania počas letu, úplne každé lietadlo má prebaľovací pultík na toalete. Len ste si ho pravdepodobne nikdy predtým rovnako ako ja nevšimli :-) 

Náhradné oblečenie

Nie jedno ale minimálne dve sady! Náhradné ponožky, ak by vám dieťa stúpilo niekde do vody. A tiež beriem 2x viac porcií mlieka, ako je bežne potrebné. Mlieko sa vám môže rozsypať, vyliať, alebo ostanete ozaj v lietadlovej dopravnej zápche a revúcemu dieťaťu teda moc nevysvetlíte, že musí počkať. Náhradné oblečenie odporúčam aj rodičom, lebo vyliata voda, mlieko, jedlo, poprípade precikaná plienka až na vaše nohavice nie je úplne pohodlné, ak máte sedieť v lietadle ešte niekoľko hodín. Naila raz otvorila fľašu s jej mliekom a kompletne ma obliala, tak som letela kompletne mokrá od mlieka ďalšiedve2 hodiny a pokiaľ som prešla pasovkou a prišli nám kufre, kde som mala čisté veci, som aj pomaly uschla. Odvtedy mám vždy náhradné veci v príručnom kufri aj pre mňa a prezliekala som sa v lietadle už asi trikrát!

Cumle

Aspoň 4 ks! Naše cumle vždy lietajú naokolo, zapadnú medzi sedačky, alebo sa odkotúľajú kade tade po lietadle. Áno, vždy ich nakoniec vyzbieram, ale pokiaľ sa tak stane, treba mať záložný. Nie vždy sa viete ísť zohnúť pod sedačku v prípade, že svieti signalizácia pripútania, rovnako keď sa vám to stane v noci a vedľa vás bude spať cudzí človek.

Hračky

Nenosíme do lietadla veľa hračiek, ale vždy beriem jednu obľúbenú a jednu novú + knižku a tablet. Nevýhodou krátkych letov je, že sú lietadla malé a dieťa musí takmer celý čas sedieť. Poviem vám úprimne, že ja oveľa radšej s Nailou letím na Bali 18 hodín veľkým lietadlom kde môže pobehovať a má voľnosť, ako jeden a pol, hodinky do Ríma, kde ju musím držať na rukách a ona nevie obsedieť. A ak ešte letím sama a tým pádom vedľa mňa sedí niekto úplne cudzí. Priznávam – vtedy je tablet môj najlepší kamoš a neviem, čo by som bez neho robila. Tablet v lietadle používame ZÁSADNE BEZ ZVUKU! Tomu dieťaťu to stačí, verte mi, tak či tak sa zabaví! A vaši spolucestujúci, vás nebudú preklínať. Ale na druhej strane, keďže Naila má hranie na tablete prevažne dovolené iba v aute či lietadle, vždy sa teší cestovať.

Lieky a teplomer

Základom je nosný sprej, predsa len v lietadle je dosť baktérií a tak Naile striekam nos morskou vodou hlavne kvôli dezinfekcii ale aj kvôli zvlhčeniu sliznice. Ak sa mám s dieťaťom zatvoriť na 8-hodinový let, samozrejme, že vždy počítam s najhorším a mám so sebou aj teplomer a čipky alebo sirup proti horúčke. Nosievam aj Fenistil kvapky a keď bola Naila úplne mini pidi, mala som aj tekutú glukózu. Videla som to u pani doktorky, keď ju prvý kráť očkovali a samozrejme, že každé dieťa plače keď ho očkujú a vtedy jej dali na jazyk kvapku tekutej glukózy a hneď bolo ticho. Tak som si tú glukózu kúpila ako SOS v prípade nejakého extrémneho záchvatu plaču na úplne prvý let na Bali – vtedy mala Naila 4 mesiace a ja som ju stále kojila. Ale našťastie som to nemusela použiť, lebo do dnešného dňa sme plačúci záchvat v lietadle nemali ani raz. Okrem mini plačov, kedy chcela mlieko, cumeľ, atď.

8. LET JEDNÉHO RODIČA S DIEŤAŤOM

Nastal deň, kedy som musela odletieť z Bali na Slovensko sama, lebo môj manžel aj keď mal pôvodne kúpenú letenku spoločne s nami, musel tu ostať o čosi dlhšie a ja som musela ísť kvôli práci na Slovensko. Naila mala v tom čase 10 mesiacov a ja som sa ozaj bála, ako tú celú cestu zvládnem úplne sama. A viete čo? Nakoniec sme spolu s Nailinkou leteli takúto dlhú cestu samé dve už trikrát! Veľa z vás sa možno teraz chytilo za hlavu, že o čom to idem hovoriť? Že či som ešte nikdy nebola sama s dieťaťom celý deň. Áno, jasné, bola, ale tu vám chcem poradiť moje triky, čo robiť keď sa skrátka bez malej pomoci nezaobídete.

Rozhodne by som to nezvládla bez nosiča – keď cestujete iba s dvomi rukami, potrebujete ich mať voľné a nie v nich držať dieťa, takže základom cesty je NOSIČ! Ak cestujete samy s dieťaťom a máte aj príručný kufor, kočík vám odporúčam odovzdať hneď na check-ine spolu s veľkým kufrom. Verte mi, je to najhoršia kombinácia – ťahať aj príručný kufor aj tlačiť kočík. Ja mávam ruksak s najzákladnejšími vecami vždy po ruke a potom príručný kufor so všetkými vyššie uvedenými vecami, roztriedené tak, aby som nemusela ten kufor nonstop dávať v lietadle hore a dole, ale aby som si čo najviac vystačila s vecami v ruksaku.

Prvý mini problém nastáva, keď máte nespiace dieťa a teda ho nemôžte dať do basinetu a donesú vám jedlo. Ak sa dalo, položila som Nailu na zem, ono v tom prvom rade je pomerne dosť miesta, aby sa mohla hrať a zabavila ju tabletom. Aj keď máte vedľa seba voľné sedadlo, neodporúčam vám ho dať na sedadlo pokiaľ idete jesť. 1. bude sa ťahať za vami a vašim jedlom, chytať váš pohárik s vodou, atď. 2. vy budete “zamknutá” stolíkom s jedlom a hrozí, že vám dieťa zo sedačky spadne lebo sa nedokážete rýchlo postaviť a zachytiť ho. Pre mňa je zem najideálnejšie riešenie. V prípade, že svietia bezpečnostné pásy, sa toto urobiť nedá a teda musíte čakať, pokiaľ signalizácia zhasne a následne si gombíčkom privolať letušku, aby vám doniesla jedlo dodatočne.

Po jedle nastáva potreba č. 2 a to je toaleta :-) Opäť, ak dieťa spí v basinete, je to jednoduchšie, ale nikdy by som ho nenechala bez dozoru. Takže opäť treba stlačiť tlačítko na privolanie letušky – JE V KAŽDOM LIETADLE NA KAŽDOM SEDADLE – a pekne ju poprosiť, aby vám spiace dieťa postrážila. Ony sú na to zvyknuté a pripravené, takže určite neodmietnu :-) Ak však vaše dieťa nespí, musíte si ho buď vziať so sebou na WC, alebo ak s tým bude vaše dieťa ok, opäť poprosiť letušky, aby ho podržali, pokiaľ si odskočíte.

S tým WC sa môžete ocitnúť ešte v jednej situácii a to na letisku pred odletom alebo po pristáti. Na veľkých letiskách mávajú vždy jednu kabínku určenú pre maminu s dieťaťom – býva označená, čiže by ste ju mali nájsť ľahko a v tej kabínke je okrem toalety aj taká mini stolička na stene s popruhmi, kam môžete dieťa posadiť, pokiaľ si uľavíte (hovorím o nechodiacom dieťati). No tieto kabínky sú aj tak dosť malé a ak máte ruksak, kufor a ešte aj dieťa, je dosť náročné sa tam vopchať. Takže ja som vždy radšej využila WC pre hendikepovaných ľudí, kde býva často umiestnený aj prebaľovací pultík – naň si vždy položím ruksak a Nailu nechám v nosiči na sebe, aj keď idem na WC. Ak som cestovala bez príručného kufra na krátky let a mala som Nailu v kočíku, tiež som išla na tento záchod pre vozíčkarov, lebo logicky do klasickej kabínky sa s kočíkom nezmestím. A, sorry ak som zašla do prílišných detailov s touto témou, ale dosť veľa mamičiek mi písalo práve na túto tému, že ako to robím, keď mám všetky kufre a dieťa atď.

POZOR! Ak ste maminka, ktorá má iné priezvisko ako vaše dieťa a letíte do zahraničia, musíte mať so sebou aj rodný list dieťaťa. Budú ho od vás vyžadovať na pasovej kontrole alebo pri nástupe do lietadla v prípade, že letíte v rámci EÚ na overenie, že ste ozaj matka dieťaťa. 

Či už cestujete s dieťaťom alebo bez, treba si vždy uvedomiť, že v tom lietadle nie ste sami. Každý rodič, ktorý má plačúce dieťa a snaží sa ho upokojiť, robí maximum pre svoje dieťa aj okolie. Vždy treba byť zhovievavý a niekedy aj nápomocný. Naopak rodičia, za to že, máte dieťa, nemyslite si že vám teraz patrí celé lietadlo a musia vás úplne všetci rešpektovať. Mne sa tiež nepáčilo, a to som matka, keď do mňa cudzie dieťa hodilo zemiakovú kašu iba preto, že jeho mamina pozerala film a absolútne u mňa neuspelo ospravedlnenie “veď je to iba dieťa”. Áno, je, ale vy ste jeho rodič a treba robiť všetko preto, aby vaše deti rešpektovali iné osoby v maximálnej možnej miere. Či je to v lietadle, na ulici alebo ihrisku.

Ak ešte stále váhate nad tým, či ísť alebo nie na dovolenku s bábätkom, môžem vám povedať len to, že každá mamina si musí poznať svoje dieťa najlepšie. Môj názor však je, že pokiaľ zatvoríte do lietadla takmer dvojročné dieťa, ktoré nikdy predtým v lietadle nebolo, ktoré ste nikdy predtým na dve hodiny nepripútali bezpečnostným pásom na vaše kolená a ktoré nikdy predtým nezažilo, ako sa má v takejto spoločnosti správať, je úplne logické, že môže reagovať trošku nezvyčajne. Avšak z mojich osobných skúseností môžem povedať, že naše dovolenky, keď bola Naila úplne maličká, boli najviac najkrajšie. Malé bábätko skoro vôbec nič nepotrebuje, iba maminku a jej prsník :-) Poväčšine aj tak veľa spinká a ak vám niekto bude argumentovať tým, že to bábätko si to aj tak nebude pamätať, tak vám poviem iba jedno, že vy si to pamätať budete! A budete na to aj veľa spomínať! Len si treba samozrejme vybrať destináciu vhodnú pre dieťa :-)

Tak vám želám šťastný let, nech už to je kamkoľvek :-)

Mimi