Slovo „zdravé“ (healthy) má pre rôznych ľudí rôzny význam. Pre vysokoškoláka to môže znamenať niečo úplne iné, než je výklad pracujúcej mamičky. Bez ohľadu na to, kto ste, chcem, aby bola hneď na začiatku jasná podstata tohto príspevku. Byť zdravý nemá jednu definíciu. Nie je to jeden stereotyp alebo súbor pravidiel, ktorými sa musíme v živote riadiť.

Myslím, že slovo „zdravie“ či pojem „zdravý životný štýl“ si získali v posledných rokoch akúsi stereotypnú nálepku . S týmito termínmi sú spojené určité veci, ktoré si ľudia osvojili a berú ich ako správne, štýlové, lifestylové – „cool“. Milé dievčatá, chcem vám však len máličko pripomenúť, že na to, aby sme boli zdravé, nepotrebujeme drahú výbavu, nemusíme si kupovať najnovšiu kolekciu športového oblečenia či celoročný vstup do najznámejšieho fitka v meste. Nemusíte ani zverejňovať fotku zeleného špenátového smoothie raz týždenne, pokiaľ špenát v skutočnosti nenávidíte. Zdravie nemá cenovku ani súbor pravidiel, ktoré musíte striktne nasledovať.

Byť „zdravý“ môže znamenať rôzne veci pre rôznych ľudí, ale pre mňa osobne je zdravie spôsobom, ako sa cítiť fit, silný a sebavedomý. Znamená to, že reálne robíte to, čo pre vás a vaše telo najviac funguje. Konzumujete vyváženú stravu a zdravé potraviny, ale ak máte chuť, doprajete si občas aj maškrtu. Zdravie nie je synonymom pre „drahé“. Často sa stretávam s ľuďmi, ktorí hovoria, že chcú upraviť svoje stravovanie a ich plán je jasný: zamieriť do najbližšieho obchodu so zdravou výživou a zásobiť sa všetkými superpotravinami, semiačkami a „bio kadečím“, čo tam nájdu, pretože si myslia, že toto je definícia zdravej výživy. Toto však napokon vedie iba k dileme – je nutné zaplatiť tak veľa peňazí za potraviny, o ktorých pravdepodobne ani neviem, ako ich pripraviť či uvariť?

Áno, samozrejme, aj ja rada nakupujem v týchto bio obchodíkoch a dokonca rada skúšam nové veci a experimentujem. No chcem, aby ste vedeli, že jesť zdravo sa dá aj s ľahko prístupnými potravinami z bežného miestneho supermarketu. Myslím, že je to dôležité najmä pre tie z vás, ktoré ste mladšie a nepracujete na plný úväzok, alebo v súčasnej dobe stále študujete. Existuje toľko chutných kombinácií, ktoré si môžete aj samé urobiť z čerstvého ovocia, zeleniny a bielkovín, ktoré sú ľahko a aj cenovo dostupné v supermarkete a sú rovnako bohaté na živiny. Nezabúdajme na lokálne ovocie a zeleninu. Áno, viem, že exotické ovocie nás najmä teraz v zime láka, ale čo tak zaradiť do jedálnička vitamínové bomby ako je cvikla, kyslá kapusta alebo klíčky, ktoré si ľahko vypestujete aj doma.

Byť zdravý neznamená, že musíme každý mesiac minúť peniaze na telocvičňu a nové tenisky. Verte mi, športovať sa dá aj v starých teplákoch a poslúžia úplne rovnako. Hýbte sa vonku na čerstvom vzduchu alebo si urobte domácu telocvičňu a improvizujte! Je mnoho cvikov, na ktoré nepotrebujete žiadne vybavenie. A ak vám predsa len bude chýbať závažie, použite plastovú fľašu naplnenú vodou, vrecia plné zemiakov či školské učebnice. Nezabudnite, že naším konečným cieľom je to, ako sa cítime po vnútornej stránke, nie ako sa na nás pozerá okolie. A keď sa budete cítiť vo svojom tele skvele, vaše okolie bude to vyžarovanie z vás vidieť oveľa skôr ako vaše nové bežecké legíny. Samozrejme, sociálne médiá sú skvelým nástrojom na zdieľanie nášho nadšenia, ale nesmieme uviaznuť v súťaži porovnávania sa s druhými.

To ma privádza k ďalšiemu bodu – mylné predstavy. Aj keď verím, že znalosti sú kľúčom k rastu, stále existujú určité situácie, kedy príliš veľa názorov a články o rovnakej veci, môžu ľudí iba zmiasť – najmä pokiaľ ide o ich zdravie. S vynálezom internetu si pripadáme múdrejší, avšak rôzny marketing a sociálne médiá nám predkladajú množstvo informácií, ktoré nemusia byť vždy overené, či dokonca pravdivé. Je mi smutno z toho, že keď sa rozprávam s dievčatami, cítia sa priam previnilo z toho, že si dali čokoládu a tá ich robí nezdravými. Chcem, aby tento bod debaty bol úplne jasný – zjesť raz za čas čokoládu neznamená, že sa nám teraz rúca celý svet a my umrieme. Predsa len sme len ľudia!

Kľúčom k zdravému a spokojnému životu je zbavenie sa toho pocitu vo vás, že vám niečo chýba. Je to obzvlášť dôležité v prípade, keď hovoríme o zdraví, pretože iba takto vieme odbúrať zlé návyky. To, či ste zjedli hamburger alebo čokoládu, nedefinuje, kto ste, aké sú vaše ciele, alebo čo môžete dosiahnuť. To robí vaše myslenie! A ak sa zbavíte chutí a prestanete žiť bez odriekania, váš život bude oveľa ľahší. Už to nebude „nie, nie, ja tu klobásku nemôžem“, ale ani vám nenapadne, že by ste si ju dali… Takže opakujem – zdravie nie je definované radom pravidiel ako napríklad „bez sacharidov“, „s nízkym obsahom tuku“, určitý štýl cvičenia alebo čo počas dňa jete. Zdravie do značnej miery závisí od vás samotných, na vás ako na jednotlivcoch a je založené na tom, ako sa cítite!

Mimochodom, som presvedčená o tom, že tieto všetky návyky si pestujeme od detstva. Rodičia svoje deti vždy za úspechy v škole, športe či akúkoľvek pochvalu odmeňovali sladkosťami. A to je v nás zakódované dodnes. Aj keď sme už dospelí, máme pocit, že sa treba odmeňovať čokoládou, zmrzlinou či pizzou. Nebolo by krajšie, keby naše deti dostali ako odmenu za dobre odohratý zápas napríklad veľký pohár čerstvej šťavy či možnosť odtrhnúť si klíčky z vlastného domáceho naklíčovadla a stále by sa pritom rovnako tešili, lebo to by bola pre nich tá pravá odmena, na ktorú čakajú?

Dúfam, že každý z nás si nájde tú správnu cestu, ako svoj život vybalansovať, pretože každý z nás si zaslúži cítiť sa zdravo, šťastne a sebavedomo. Nezabúdajte preto pravidelne cvičiť, jesť vyváženú stravu a nespracované potraviny – vaše telo sa vám poďakuje!

S láskou

Mimi