Bohužiaľ, je to tak! S pribúdajúcim turizmom stúpa kriminalita a teraz nehovorím iba o Bali ale o celom svete. Je smutné, že mnohí ľudia vidia jednoduchosť zárobku práve v tejto činnosti a zamýšľam sa, či možno práve my turisti a prisťahovalci môžeme za to, že kriminalita stúpa. Snažím sa toto všetko, čo sa deje navôkol, akosi vnútorne v sebe ospravedlňovať tým, že keby sme ľuďom žijúcim v extrémnej chudobe doslova neukazovali, koľko máme peňazí, neboli by dráždení… Na druhej strane – zločin nie je prijateľný ani za takýchto podmienok. Bali je na 83 % hinduistické a hinduizmus verí v karmu. No aj tu sa nájdu výnimky, z ktorých sú samotní Balinézania pobúrení. Rovnako ako sa nájdu záporné výnimky na celom svete a slušní ľudia sú pobúrení tiež. Nie, nechcem vás teraz vystrašiť alebo odradiť od vašej dovolenky. Ale po prečítaní tohto článku a držaní sa pár bezpečnostných zásad budete určite obozretnejší, pripravenejší, a tým pádom si nenecháte pokaziť váš dovolenkový čas.
Osobné veci
Akonáhle pricestujete na ostrov a ubytujete sa, vyložte si do hotelového trezorčeku či pod matrac všetky osobné doklady. Občiansky preukaz, slovenský vodičský preukaz, všetky platobné karty, veľkú hotovosť a hlavne PAS! Nič z tohto pri vašej dennej činnosti potrebovať nebudete. Ak plánujete nákupy či drahšiu večeru, vezmite si iba jednu platobnú kartu a druhú záložnú si nechajte stále na izbe. Ak sa chystáte šoférovať skúter, postačí vám medzinárodný vodičský preukaz – ten klasický slovenský nebude od vás nikto nikdy vyžadovať. Rovnako je to s pasom – nikto okrem recepčnej na check-ine v hoteli nebude nikdy od vás pýtať cestovný pas. A ak by sa stalo, že vás zastaví človek pôsobiaci ako polícia a požiada vás o legitimáciu pasom, pokojne mu odpovedzte, že pas máte na hotelovej izbe alebo na imigračnom úrade a kráčajte ďalej. Takýto človek nie je polícia, ale podvodník, ktorý by s vašim pasom akurát ušiel.
Preprava taxíkom
Pokiaľ si nezvolíte jednoduchší spôsob a to prenájom skútru, budete často odkázaní na prepravu taxíkom. Tu platia tiež základne pravidlá ako si taxík vybrať:
- Telefonická objednávka: najspoľahlivejšia je taxislužba Blue Bird, kde vám po nastúpení taxikár automaticky zapne aj taxameter a vy budete presne vedieť, koľko platíte za cestu
- Mobilné aplikácie: Uber, GrabTaxi či GoJek – prvé dve sú na objednanie auta. Pri Uberi rovnako ako na SR či celom svete platíte vopred zaregistrovanou kreditnou kartou, ale aj hotovosťou. Pri GrabTaxi a GoJek sa platí len v hotovosti, ale dopredu vidíte konečnú cenu jazdného a môžete súhlasiť alebo cestu odmietnuť. Aplikácia GoJek ponúka prepravu aj na skútri, čo je z časového hľadiska oveľa rýchlejšia preprava. Výhodou je bezpečnosť, nakoľko šofér je monitorovaný pomocou GPS a musí mať platnú licenciu. Nevýhodou, že nie sú dostupné všade na ostrove.
- Pri ceste z letiska na hotel si zabezpečte odvoz poskytovaný hotelom či vilkou, v ktorej máte ubytovanie.
Čo vám potencionálne môže hroziť pri jazde v neoverenom taxíku??? Sú to taxíky, ktoré majú rovnakú farbu ako klasická registrovaná taxislužba Blue Bird – sú rovnako modré a pokiaľ dobre nepoznáte rozdiel, ich rozpoznanie je klamlivé. Šofér vám nikdy nebude chcieť zapnúť taxameter a vždy bude dojednávať cenu – cena za takýto taxík je neprimerane vysoká oproti jazde na taxameter. Čo je však horšie – stávajú sa prípady, kedy vodič zájde do tmavej uličky, ktorá je akože skratkou, a v nej na vás nafingujú lúpežné prepadnutie. Aby sa predišlo podozreniu, hrajú to tak, že prepadnutý je aj samotný šofér, avšak to nie je pravda a celé toto divadlo majú dopredu dohodnuté. Nestáva sa to každý deň, ale už boli hlásené prípady.
Jazda na skútri či na motorke
Prenajali ste si skúter, takže ste úspešne vyhli možným problémom v taxíku. Na čo však treba klásť dôraz pri tomto druhu dopravy? KABELKA! Najčastejšia príčina dopravnej nehody je, že vám chce iný motorkár stiahnuť kabelku. Tú sme si síce už vyprázdnili v prvom bode, takže príliš veľké straty nám nehrozia, čo je však oveľa nebezpečnejšie, je možný pár zo skútru a následné veľké zranenie – iba kvôli tomu, že vám chce za jazdy niekto strhnúť z pleca tašku. Každý skúter má pod sedadlom odkladací priestor. V prípade starších modelov skútrov je tento priestor minimálny, preto v požičovni trvajte na tom, aby vám dali skúter novší s dostatočne veľkým odkladacím priestorom. Ja do môjho Scoopy-čka vložím celý menší ruksak, do Fabriziovho Air Maxu dokonca aj laptop. Ak sa vám však ruksak pod sedadlo nezmestí, vyložte si z neho všetky cennosti, vrátane peňaženky, mobilu alebo fotoaparátu a vložte pod sedadlo aspoň toto. Ak jazdíte na skútri vo dvojici, poproste vášho spolujazdca sediaceho vzadu, aby si umiestnil ruksak na prsia a bol teda chránený z oboch strán.
Mobil
Je až neuveriteľné, koľko krádeží mobilov som videla za posledné 3 mesiace na Bali, normálne sa zamýšľam, či tu vznikla akási mobilová mafia… Turisti, ktorí sú na ostrove prvý ale aj druhýkrát, no stále ostrov nepoznajú, používajú mobil ako navigáciu. Kúpiť si lokálnu SIM kartu s dátami a zapnúť Google Maps je najjednoduchšie, čo môžete urobiť a každému to odporúčam. Avšak veľký, ozaj veľký, pozor, keď sa na tú navigáciu budete dívať. A teda nie len na navigáciu, lebo naživo som videla krádež aj počas telefonovania či dokonca robenia si selfie na križovatke, alebo počas fotenia a natáčania za jazdy. Deje sa to tak, že akonáhle idete na skútri vo dvojici, jeden šoféruje a druhý drží telefón a využíva všetko, čo ponúka: takže – odfotíme sa, odfotíme zápchu, natáčame jazdu, pozeráme mapu a užívame si dovolenku, smejeme sa a hlavou sme už v cieľovej destinácii, kam práve smerujeme. No zápcha je neskutočná, skútre a autá sa valia zo všetkých strán hlava-nehlava a stačí sekunda na to, aby vám skúsený jazdec vytrhol mobil z ruky a pridal tak, že nemáte šancu ho chytiť a ani len sa spamätať z toho, čo sa práve stalo a váš mobil bude presne o minútu vypnutý tak, že ani Find My Iphone aplikácia vám nepomôže. Žijem tu dosť dlho na to, aby som bola sama opatrná a stalo sa to bohužiaľ aj mne. Na mobil si však treba dávať pozor aj na iných miestach – nikdy ho nedávajte z ruky, aby vám niekto spravil fotografiu – ak kráčate po ulici, hrozí rovnaký scenár ako pri jazde. Rovnako pri fotení si nikdy nepokladajte tašku s vecami na zem a dávajte si pozor, kto k vám pristupuje odzadu na fotografiu – môže to byť vreckár.
Ubytovanie
Či ste ubytovaní v hoteli alebo v súkromnej vilke, aj tu si treba chrániť osobné veci. Hotel sa môže javiť ako bezpečnejšia alternatíva, ale ani súkromné vilky nie sú zlá voľba. Cenné veci si jednoducho nenechávajte voľne pohodené po izbe a aj v prípade vlámania sa zlodejov sú tieto nepríjemné návštevy veľmi rýchle. Preto zlodej nemá čas otvárať všetky kufre atď. Takže ak sa vám laptop či fotoaparát zrovna nezmestí do trezora, jednoducho ho schovajte z ľahko viditeľného miesta. No vykrádanie víl nie je až také časté ako pouličné krádeže, ale aj tak si zatvárajte kúpeľne, ktoré bývajú často s otvorenou strechou.
Pláž
Je miestom, kde vaše veci ostávajú bez dozoru, preto si berte so sebou ozaj len tie najnutnejšie. Nikdy si nič cenné nenechávajte v motorke, lebo vykradnutie motorky vám hrozí ešte viac ako ukradnutie tašky z pláže. Použite slnečník ako odkladací priestor aj počas doby, kedy ste na lehátku, – stačí totiž chvíľka nepozornosti, kedy vás zaujmú plážoví predavači a zlodej vám uchmatne tašku. Keď si ju umiestnite na slnečníkové lamely, je taška aspoň ako-tak chránená aj počas vášho kúpania sa v oceáne. Ak sa chystáte do vody na dlhšie – či už surfovať alebo šnorchlovať – uložte si tašku u miestneho predajcu, ktorý vám prenajal lehátko či surf.
Uspávacie tabletky v drinkoch
Tento odsek sa týka viac dievčat či žien, ale stretla som sa už aj s prípadom, kedy boli „v ohrození“ aj muži. Opäť sme pri téme, ktorá je známa na celom svete. Hodenie tabletky do drinku dievčaťu nie je žiadna novinka v nočnom živote – tieto omamné látky dokážu človeka doslova nadrogovať tak, že si nebudete nič, ale že nič pamätať a čo sa s vami v tú noc dialo bude len jeden veľký otáznik. Preto aj pri pití vášho drinku ho radšej nepúšťajte z rúk. Zaujímavé však je opačné garde, kedy sú v ohrození turisti muži bažiaci za pobavením sa s miestnymi ženami. Aj muži vedia byť rovnako nadrogovaní a aj keď si dievčatá privedú na svoju hotelovú izbu dobrovoľne za účelom spestrenia si noci, veľa krát sa zobudia síce vo svojej posteli, no bez známok predošlej sexuálnej hry – naopak – z izby im chýbajú mobily, peniaze, hodinky a všetko čo sa dalo vziať a malo cenu. Takéto ženské zlodejky majú oproti klasickým zlodejom výhodu v tom, že ich netlačí čas a dobre vedia, že sa tak skoro z narkózy nepreberiete a preto majú dostatok času na to, aby zobrali ozaj všetko, čo sa dá.
Všeobecne pri cestovaní po celom svete platí, že treba byť opatrní, ale samozrejme netreba túto opatrnosť preháňať natoľko, aby na nás pôsobila nekomfortne počas nášho pobytu. Tieto výstražné body slúžia skôr ako prevencia a v prípade, že človek vie čo sa v danej krajine odohráva po prečítaní článku, sa vám to dostane ako-tak do podvedomia. Stále však verím v to, že kriminalita na Bali bude klesať a tento ostrov bude bezpečnou dovolenkovou destináciou. Verím, že ak sa rozhodnete tento ostrov navštíviť, váš pobyt bude plný príjemných zážitkov a dobrodružstiev!
vaša Mimi
Najnovšie komentáre