Je to zvláštne, lebo či už klasické tekvice alebo aj sladké lahôdkové hokaido sa dá na Bali dostať kúpiť úplne bežne, no nikdy mi nenapadne ho v tých horúčavách pripravovať. Možno je to práve tým, že tekvicu mám v hlave zakódovanú ako jesennú a zimnú pochúťku.

Klasické talianske rizoto nie je ako to čo poznáte zo slovenskej kuchyne, je krémové a pripravuje sa zo špeciálnej ryže určenej na rizoto, ktorá sa pred používaním neoplachuje aby nestratila škrob, ktorý vytvára akoby vlastnú omáčku okolo ryže. Varí sa pomaly, preto si pripravte dávku trpezlivosti, ale výsledok rozhodne stojí za to ☺

ČO BUDEME POTREBOVAŤ na 4 porcie?

  • 1 menšiu tekvicu hokaido
  • 8 hrstí ryže (cca 2 hrste na porciu)
  • 1 menšiu cibuľu
  • 1 strúčik cesnaku
  • čerstvý tymián
  • hrsť mrazeného zeleného hrášku (nikdy nie z konzervy)
  • 60g parmezánu
  • soľ
  • korenie
  • tekvicové a slnečnicové semienka

AKO NA TO?

Jedno menšie hodaiko umyjeme, rozkrojíme a vydlabeme dužinu so semiač Dužinu hokaida nikdy nevyhadzujte! Uvarte z nej vývar a ten používajte namiesto slepačieho či zeleninového, je plný vitamínov a tie nepatria predsa do koša. Tento môžete používať ako základ aj na mnohé iné polievky. Aj v tomto prípade na prípravu rizota používam vývar práve z tohto tekvicového „odpadu“. Hokajdo si nakrájame na väčšie kúsky, osolíme, okoreníme a pri 180’C pečieme v rúre približne 40min.

TIP: ak používate papier na pečenie, plech si namočte vodou a papier sa na neho krásne prilepí.

Nasekáme menšiu cibuľu, opražíme na olivovom oleji, dochutíme čerstvým tymiánom a pridáme suchú neumytú ryžu určenú na prípravu rizota a na plátky nakrájaný strúčik cesnaku. Ryžu jemne osmahneme a až potom pridávame pripravený precedený vývar z tekvicovej dužiny. Osolíme a pekne postupne zalievame. Prvá naberačka vývaru a miešame pokiaľ sa tekutina nevyparí, druhá naberačka a opať miešame a takto postup opakujeme pokiaľ sa ryža neuvarí (približne 30-40min).

Upečenú tekvicu si posekáme na malé kúsky a pridáme do takmer uvarenej ryže spolu s ďaľšou naberačkou vývaru a neprestávame miešať. Zelený hrášok nám v oranžovom rizote urobí krásnú farebnú štruktúru, ja som pridala za vačšiu hrsť domáceho mrazeného zo záhrady našej starkej. Keďže rizoto je talianska špecialita nezabudnime na parmezán, ten pridávame na jemno nastrúhany ozaj na posednú chvíľu, necelú minútku pred dovarením zamiešame a ako čerešnička na záver prichádzajú na rad opečené tekvicové a slnečničové semienka, ktoré naše rizoto urobia zaujímavo churmkavé.